Кубок України
12.01.2022

Реванш відбувся. Завтра – «Ураган»!

Історія очних зустрічей з валківською ДЮСШ вікової категорії U17 для «Фенікса» конче невтішна. З дев’яти матчів перемогу вдалося отримати тільки в одному – в рамках відбору на Чемпіонаті України U15 два роки тому. Решта – вісім зустрічей – були за валківчанами. У тому числі – фінал літнього турніру з міні-футболу минулого року (0:4), півфінал Відкритого Чемпіонату Харкова 2020/21 (1:3) та матч за третє місце Chernomorsk Cup U16 минулого літа (2:5). Усе це робило сьогоднішній півфінал Кубку України удвічі принциповішим для команди Сергія Гриценка та Юрія Ващенка.

Дербі Харківської області у півфіналі Кубку України заслужено претендувало на те, аби стати справжньою прикрасою турніру. ДЮСШ Валки, без сумніву, були одним з найскладніших суперників для «Фенікса», але й тренер валківчан Віктор Детюк не безпідставно побоювався «фіолетових». Справді, груповий етап Кубку «Фенікс» пройшов без втрат очок, отримавши три перемоги, у той час як Валки поступилися в одному з матчів івано-франківському «Урагану». На тлі першого півфіналу, який закінчився «однокаліточною» перемогою того ж «Урагану» над львівською «Копою», у цьому матчі любителі футзалу мали підстави очікувати рівнішої та безкомпромісної боротьби.

Обидва колективи підійшли до очного протистояння без втрат у складі, якщо не рахувати Романа Коверю, який отримав серйозну травму ще до початку турніру. Втім, уважні глядачі, знайомі з підходами тренерів, могли здогадатися, що вибір складу на цю гру буде відрізнятися від звичайного. В усіх попередніх зустрічах із валківчанами фактор фізичної боротьби мав вирішальне значення, а отже програти у цьому компоненті сьогодні було неможливо. Саме тому тренери «Фенікса» відійшли від звичних двох четвірок, змінюючи гравців по одному за мірою готовності. Зі старту на майданчику з’явилися Лазеба, Ходацький, Боднар, Євсюков та Шевченко. У Валок й зовсім варто було очікувати гри фактично однією першою четвіркою: Наку у воротах, Коденко, Ткачов, Кобзар та Сиротенко у полі.

Із перших же хвилин на полі розпочалася жорстка боротьба з обох сторін. «Фенікс» віддав ініціативу, дозволяючи супернику володіти м’ячем та завдавати дальні удари, але лише з дальньої дистанції: близько до свої воріт компактна оборона «фіолетових» валківчан не підпускала. Своєю чергою, в атаці «Фенікс» прагнув грати широко і глибоко, розтягуючи на й без того урізаному полі захист суперника. Перша половина тайму пройшла за одноманітним сценарієм: Лазеба підчищає нечисленні огріхи захисників та відбиває дальні удари, а Наку справляється з контратаками «Фенікса». Найбільш небезпечними моментами команди обмінялися на п’ятій хвилині: Іван Коньков влучив у штангу, а у відповідь в атаці удар Матвія Коденка потрапив у перекладину. Однак у цілому, незважаючи на скромніші габарити гравців та менший середній вік, «Фенікс» у жодному не поступався представнику Юнацької Естра-ліги і навіть перевершував за кількістю небезпечних моментів.

Ключовим моментом матчу, безперечно, стала поява на полі фартового Максима Долгулі. Ледь опинившись на паркеті, форвард «Фенікса» відзначився. Діагональна передача через усе поле від Демида Євсюкова знайшла Микиту Боднаря, вінгер харків’ян виконав простріл, й у боротьбі з Долгулею Матвій Коденко заніс м’яч до власних воріт, відкривши рахунок у матчі. Віктор Детюк, який до цього не змінював гравців, зробив перші заміни, але малюнок гри від того істотно не змінився. «Фенікс» продовжував компактно грати у захисті, у нападі запозичив саме «валківську» тактику: закиди на Артема Шевченка, який намагався зачепитися за м’яч у чужому штрафному майданчику.

Свої моменти отримали Микита Боднар та Данило Ходацький, утім, Анатолій Наку бездоганно захищав свої ворота. Це тривало доти, поки на полі вдруге не з’явився Долгуля. Гольове відчуття підказало Максиму позицію на лівому фланзі атаки, куди п’ятою після метушні у штрафному скотив м’яч Іван Коньков, і з другої спроби Долгуля прошив Наку. Ще й надто, за двійку хвилин Максим оформив дубль.

Після тайм-ауту, негайно взятого Віктором Детюком, на майданчику з’явилися Єпіфанцев, Братенко, Бурухін та Лисовин. Супернику «Фенікса» вдалося провести кілька небезпечних моментів: сам на сам із Лазебою виходив Лисовин, зі своєї половини за комір воротарю намагався закинути м’яч Наку, утім рахунок на табло не змінився.

Друга половина зустрічі розпочалася з небезпечного удару Ходацького: м’яч «облизнув» перекладину, але пройшов вище воріт. Боднар та Шевченко обігралися на підходах до штрафного майданчика, але удар першого заблокували захисники. Дальній удар Сиротенка влучив у Лазебу, а Коденко пробив вище воріт. Валки посилили пресинг, й наші захисники з воротарем стали частіше помилятися. Простріл Сиротенка ледь не замкнув Кобзар. Врешті посередині тайму Данилові Сиротенку вдалося прицільно пробити у дальній кут воріт, й рахунок став 3:1.

Пропущений мя’ч, здавалося, став каталізатором відкритої гри від обох команд. Шевченко обікрав захисника, але з гострого кута пробив у Наку. У неігровому моменті щось не поділили Коденко та Ходацький, й обидва отримали по жовтій карточці. Шевченко чудово скотив м’яч на Євсюкова, але удар Демида потрапив у штангу. У відповідь в атаці на міцність стійку воріт Лазеби перевірив Сиротенко. Ткачов у штрафному майданчику намагався завдати удар через себе – неточно. Небезпечно в контратаку побіг Братенко, але його удар відбив Лазеба.

Здавалося, двосічна гра більше на руку гравцям із Валок, адже у них нарешті почало щось виходити в атаці. Але приспані власною перевагою гравці ДЮСШ Валки не відстежили Микиту Боднаря, який вбіг правим флангом, отримав передачу від Ходацького й перенаправив м’яч у центр штрафного майданчика, де забутий захисниками Шевченко без проблем вразив ворота Наку. Рахунок 4:1 протримався недовго й змінився зусиллями активного Сіротенка: його удар вийшов не сильним, утім на лінії м’яча опинився Демид Євсюков, який дезорієнтував Лазебу.

Однак вже у відповідь в атаці харків’яни відновили статус-кво: Демид Євсюков прийняв м’яч на правому фланзі, прибрав його під себе й викотив Івану Конькову, який вбігав. Й той переграв воротаря. За рахунку 5:2 команди могли відзначитися ще не раз. Демид Євсюков двічі асистував партнерам із лівого флангу, але результативного удару завдати не вийшло. Після удару Ходацького Коденко ледь не зрізав м’яч у власні ворота.

Були моменти і біля воріт «Фенікса». Спочатку Єпіфанцев опинився спиною до голкіпера, але не зумів розвернутися й пробити. А коли після закиду Наку м’яч змінив напрямок, зачепивши Ходацького, здавалося, що голу не уникнути. Та Лазеба у відчайдушному стрибку витягнув м’яч із дальнього кута воріт. Врешті небезпечніший момент мав Ткачов, який увірвався до штрафного майданчика, але пробив повз.

Аби збити атакуючий настрій валківчан, тренери «Фенікса» взяли хвилинну перерву. Після тайм-ауту на майданчику з’явилися нові обличчя: місце у воротах зайняв Ельдар Братчук, а на поле вийшли Михайло Солдатенко та Данііл Замула. Останні три хвилини Валки провели в атаках, але захисники й воротар зіграли бездоганно, утримавши комфортну перевагу рахунку до самого фінального свистка. Сирена про закінчення матчу сповістила футболістів й уболівальників, що другим фіналістом Кубку України й суперником івано-франківського «Урагану» став харківський «Фенікс».

Завтра у фінальному матчі наша команда зустрінеться з найскладнішим суперником із можливих у віковій категорії U17. «Ураган» – беззастережний лідер Молодіжної Екстра -ліги, яка цього сезону відчуває брак у конкуренції. Крім того, одразу четверо гравців івано-франківської команди захищають кольори юнацької збірної України з футзалу. Кубок України U17 отримав суто футзальний фінал, який, сподіваємося, принесе задоволення всім, хто за ним спостерігатиме. Початок цієї зустрічі – о 10:20.