Кубок України
10.01.2022

Коли розмір має значення

Після «золотого» дубля, що приніс «Феніксу» золото Чемпіонату України та Кубок країни у своїй віковій категорії, команда Сергія Гриценка та Юрія Ващенка вирішила спробувати сили у старшій віковій категорії з прицілом на Молодіжну Екстра-лігу наступного сезону. Утім якби «фіолетові» знали заздалегідь про розміри залу, де проходитиме один із головних турнірів найстаршої вікової категорії ДЮФ АФУ цього сезону певно участі у ньому не брали б. Зал НУ «Чернігівська політехніка» приблизно на третину коротший, ніж у нашому домашньому Спорткомплексі НФаУ, до того ж ще й вузькіший. А отже «Фенікс» був позбавлений практично усіх своїх “козирів” ще до старту Кубку.

Це одразу ж підтвердив матч відкриття Кубку України, у якому наша команда зустрілася з чернігівською «Юністю», яку «фіолетові» обіграли місяць тому у чвертьфіналі Чемпіонату країни у Білозір’ї 10:4. Коротке, вузьке, таке, що істотно відрізняється від міні-футбольних стандартів, поле НУ «Чернігівська Політехніка» звело нанівець багато комбінацій, які вимагають простору, й перетворило розумний та динамічний футзал на, не побоїмося цього слова, посередню гру з м’ячем. Утім, менш досвідченому глядачу це могло й сподобатися, бо розміри поля дозволяли командам швидко переходити від оборони до атаки, а отже кількість небезпечних моментів та голів не могла не збільшитися.

Для «Фенікса» цей двобій став першим у віковий категорії U17. Справжнє випробування полягало не лише у рівні, віці та фізичній підготовці суперників, а й у збільшеній тривалості тайму – вісімнадцять хвилин чистого часу замість звичних шістнадцяти. Якщо додати до цього перерви й зупинки у грі, то матч розтягувався на добрячі півтори години – так довго харківська команда ще не грала ані на міському, ані на національному рівні. Високий темп, хаотичність малюнку гри, необхідність раз у раз здійснювати короткі «човники» від власних до чужих воріт й назад лише додали складнощів дебютному матчу харків’ян.

Уже на перших секундах «Фенікс» пропустив: Данило Ходацький втратив м’яч на рівному місці, й Олександр Бабир переграв Володимира Лазебу, який захищав ворота «Фенікса» зі стартових хвилин. На те, аби призвичаїтися до покриття та розміру поля, у харків’ян пішло дві хвилини: простріл Микити Боднаря знайшов ногу захисника й зрикошетив у ворота господарів. «Юність» заволоділа ініціативою, й Лазебі довелося кілька разів виручати команду, упевнено граючи на лінії воріт. Але на п’ятій хвилині тайму й він виявився безсилим, коли захисники, пасивно відігравши, дали можливість Даніілу Піщуру завдати точного удару у дальній кут воріт. Утім, перевага «Юності» протрималася менше хвилини. Олександр Безрук вцілив у штангу, а удар Боднаря на добиванні потрапив у руку захисника Олексія Поповича, що лежав на підлозі; удар з «точки» впевнено реалізував Данило Болдижев. Але й на цьому гольова феєрія не припинилася, й два одинадцяті номери команд зміркували ще один м’яч: гравець «Юності» пробив після розіграшу кутового, і м’яч зрикошетив від Михайла Солдатенка у дальню «дев’ятку» повз розгубленого Лазебу.

Забивши за неповні сім хвилин ажно п’ять м’ячів, наступну п’ятихвилинку команди провели без гольових дій. Хоча моменти біля обох воріт виникали, причому суперники «Фенікса» сміливо виходили грати уп’ятьох. У одній із ситуацій воротар «Юності» Роман Хоботня навіть дістав жовту картку за відкидання м’яча на чужій половині поля. Однак результативно відзначитися вчергове вийшло саме у харківської команди: на 12 хвилині всюдисущий Микита Боднар вміло відгукнувся на скидання Артема Шевченка й прошив воротаря суперників, зрівнявши рахунок утретє.

На останніх хвилинах тайму Сергій Гриценко та Юрій Ващенко взяли хвилинну перерву, аби дати хлопцям перевести подух. Тайм-аут благотворно позначився на грі «Фенікса», і харків’янам вдалося вперше у матчі вийти вперед: Артем Шевченко відібрав м’яч та вивів на ударну позицію Данилу Болдижева, який був точним. За хвилину до свистка на перерву «Фенікс» закріпив перевагу. Вперше вдалося відзначитися гравцям першої четвірки: Данило Ходацький знайшов забутого захисниками Максима Долгулю, який холоднокровно спрямував м’яч повз воротаря. На останніх секундах тайму Лазебі довелося ще раз виручати свою команду після сильного удару нападника «Юності».

Після перерви місце у воротах «Фенікса» зайняв Ельдар Братчук, а вся команда сіла у глибокий захист, адже «Юність» мала твердий намір змінити хід поєдинку. Здавалося, у колектива з Чернігова це вийшло, адже господарі поля зуміли забити двічі упродовж буквально двох хвилин, зрівнявши рахунок: обидва голи на рахунку Дениса Чуха й обидва були забиті зі штрафного майданчика за відсутності належної протидії захисників. За такої ситуації гравці «Фенікса» ризикували «попливти», але на допомогу прийшов захисник суперників Олексій Попович, що зрізав м’яч у власні ворота після прострілу Боднаря. Наступні кілька хвилин пройшли у двосічний боротьбі, після чого індивідуальною майстерністю блиснув Данііл Замула: він перехопив неточний пас суперника, вийшов сам на сам з воротарем й технічно обіграв того, забивши м’яч у порожні ворота.

Повернувши перевагу у два м’ячі, «Фенікс», здавалося, остаточно розкріпостився й став показувати свою гру. Навіть незважаючи на пропущений м’яч – хет-трик на рахунку Дениса Чуха – гравці у фіолетовий формі холоднокровно довели матч до перемоги. Данило Болдижев обігрався зі «стовпом», вийшов сам на сам з воротарем й розстріляв сітку воріт. Воротар «Юності» Роман Хоботня зумів забити гол дальнім ударом, але у відповідь Демид Євсюков забив двічі: спочатку він дотепно ошукавши воротаря при виході «два-у-нуль», а потім перехопив м’яч після поперечної передачі й втік від воротаря, поціливши м’яч у ворота повз захисника.

Коли ж дальнім ударом із лівої ноги Олександр Безрук зробив рахунок 7:11, стало зрозумілим, що «Фенікс» перемогу вже не втратить. Останні три хвилини харківська команда грала «на п’яти фолах», але зуміла утриматися від порушення правил й уникла десятиметрового штрафного удару. Команди встигли обмінятися забитими м’ячами, але вони мали значення хіба що з точки зору індивідуальних статистичних показників: у «Юності» забили Кирило Красовський й Денис Чух, який оформив «каре», а у «Фенікса» автором хет-трику став Демид Євсюков. Фінальний свисток зафіксував рідкісний навіть для футзалу рахунок 12:10 на користь «Фенікса».

Утім, наступні два матчі турніру завершилися з такими саме нетиповими для футзалу результатами. Команда ДЮСШ Кам’яні потоки обіграла ДФК «Березняки» 27:2, а потім наші завтрашні суперники львівський ФК «Копа» та ДЮСШ Новий Буг завершили свій матч із рахунком 16:5 на користь львів’ян.

Свято гри у м’яч на нестандартному майданчику триватиме завтра. «Фенікс» дограє свої матчі групового етапу. О 10:40 наша команда зустрінеться з львів’янами, а о 16:00 – з футболістами Нового Бугу.